To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

29 listopada w świetlicy zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Oj działo się na sali, działo! Nauczycielki pracujące w świetlicy  przepowiadały, biorącym udział w zabawie, czasami bardzo nieoczekiwaną, a zarazem zaskakującą przyszłość. Dla dzieci była to ogromna niespodzianka. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój, a cienie woskowych kształtów (figurek) pobudziły fantazje i wyobraźnie.Wśród andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Buty ustawiali wszyscy chętni, świetnie się przy tym bawiąc. Podczas zabawy „z serduszkiem” można było dowiedzieć się, jak będzie miała na imię przyszła sympatia, podczas kolejnej wróżby kim zostanie się w przyszłości, natomiast podczas wróżby „Kości” mogliśmy dowiedzieć się, co przepowiada wyrzucona liczba oczek na kostkach do gry. Dzieci poznały także historię wróżb andrzejkowych oraz jak są one obchodzone w innych krajach.

To była zabawa iście doskonała, która wywołała uśmiechy i rumieńce na twarzach wszystkich dzieci.  Andrzejkowy wieczór zachował swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....Zabawa była tak udana, że wszyscy czekają już na następną za rok!    

Anna Rossa

Back to top