To miejsce można wykorzystać na własne propozycje skrótów na stronie

„Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą.

Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”

Glen Diman

Warcaby to nie tylko gra planszowa, lecz także edukacyjna, bowiem uczy m.in. koncentracji, cierpliwości, gry „fair play”, wprowadza elementy zdrowego współzawodnictwa, rozwija umiejętności planowania i realizacji różnych strategii. To doskonały trening myślenia.

8 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się Turniej Warcabowy dla uczniow klas 1-3.  Naszą szkołę reprezentował Karol Sikora z klasy 3g, który bardzo odpowiedzialnie podszedł do każdej rywalizacji.Karol nie przegrał żadnego pojedynku i zdobył maksymalne 8 pkt. Zajął I miejsce wygrywając cały turniej ? Wykonanie każdego ruchu było decyzją wcześniej przemyślaną i analizowaną. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Opiekun: Anna Rossa.

Z historii warcabów 

Jak to wszystko się zaczęło?

Gry tablicowe (planszowe) zostały wymyślone przez ludzi przed paroma tysiącami lat

W starożytnym Egipcie, 3000 lat p.n.e, znana była tablicowa (planszowa) gra Senet

W starożytnej Helladzie Grecy pasjonowali się grą w Petteia (kamyki) - warcaby greckie. 

Grecka Petteia w starożytnym Rzymie przekształciła sie w Latrunculi (grę w rozbójników) - czyli jakbyśmy dziś powiedzieli warcaby rzymskie. 

Współczesne warcaby, powstałe na południu Europy w średniowieczu, pochodzą prawdopodobnie od gry nazywanej Alquerque (opartej na znanej przed 1000 r. Arabom grze El-Quirkat).

We Francji,  pierwszy raz użyto planszy złożonej z ułożonych na przemian jasnych i ciemnych pól - czyli dzisiaj znanej nam szachownicy.

W pierwszej połowie XVIII w. na terenie Francji pojawiła się nowa odmiana gry w warcaby na 100-polowej warcabnicy nazwana przez samych Francuzów- warcabami polskimi, dziś nosząca miano warcabów międzynarodowych.

Pierwszy mecz o mistrzostwo świata w warcabach międzynarodowych wśród mężczyzn został zorganizowany pod koniec XIX w. 

 

W 1974 r. w Łodzi rozegrano w Polsce pierwsze ogólnopolskie warcabowe zawody nazwane "Pierwszym Warcabowym Turniejem Miast", w którym wzięły udział zespoły z Lublina, Łodzi, Poznania i Warszawy 

Od 1989 r. istnieje Polskie Towarzystwo Warcabowe (PTW), którego Prezesem jest aktualnie Leszek Łysakowski z Gniezna.

                                                                                                            Anna Rossa

Back to top